21 marca nasza szkoła powitała Wiosnę.
W klasach uczniowie wykonali plakaty o tematyce wiosennej. Potem udali się nad rzekę, aby symbolicznym topieniem Marzanny pożegnać zimę. Więcej zdjęć dostępnych w galerii.
21 marca nasza szkoła powitała Wiosnę.
W klasach uczniowie wykonali plakaty o tematyce wiosennej. Potem udali się nad rzekę, aby symbolicznym topieniem Marzanny pożegnać zimę. Więcej zdjęć dostępnych w galerii.
Dnia 14.03.2023r. uczniowie z SP w Sarbiewie oraz SP w Polesiu uczestniczyli w wycieczce do Elbląga i Fromborka „Śladami Mikołaja Kopernika”
Uczniowie mieli możliwość zobaczenia miejsc związanych z życiem oraz działalnością astronomiczną wielkiego astronoma m.in. Katedrę w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz fromborską Archikatedrę gdzie jest miejsce spoczynku M. Kopernika. Ponadto dzieci podziwiały panoramę Fromborka i Zalewu Wiślanego z wieży Radziejowskiego oraz obejrzeli seans dydaktyczny w Planetarium. Więcej zdjęć dostępnych w galerii.
Występy cyrku „Szok”, które miały miejsce 2 marca zgromadziły na sali gimnastycznej wielu amatorów pokazów zręczności i sztuczek. W programie występu artystów znalazły się: pokaz iluzji, akrobacje na mini rowerku, czy żonglerka piłkami. Zgromadzeni uczniowie zabawiani byli przez Wesołego Klauna . Byli również angażowani do różnych pokazów i mogli spróbować swoich sił w sztuce cyrkowej. Wszyscy dobrze się bawili. Był to czas radości i niezapomnianych wrażeń. Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii.
10 marca 2023 roku w Urzędzie Gminy Baboszewo odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W konkursie udział wzięli uczniowie Szkół podstawowych w Baboszewie, Mystkowie, Polesiu oraz Sarbiewie. I miejsce: Budek Kacper - VIII klasa Szkoły Podstawowej w Sarbiewie. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe Zwycięzcy będą reprezentować Gminę Baboszewo w eliminacjach powiatowych, które odbędą się pod koniec marca 2023 roku. Życzymy dalszych sukcesów.
„Dzisiaj dzień piękny, uroczysty! Taki dzień raz w roku się zdarza, gdy 8 Marca z gwarem wiosny, wytryśnie z kartek kalendarza”. W dniu 8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy złożyli wszystkim paniom i dziewczynkom najserdeczniejsze życzenia oraz obdarowali je szminkami, które ufundował Samorząd Uczniowski. Chłopcy z klasy VII i VIII przygotowali pod opieką pani Ewy Kucińskiej oraz Agnieszki Fonderskiej krótki koncert oraz taniec dla swoich koleżanek i pracujących w szkole Pań.
Zwracamy się z gorącą prośbą o oddanie głosów na uczennice naszej szkoły, które wzięły udział w drugiej edycji konkursu You Can Dance Nowa Generacja. Głosować można codziennie. Prosimy o wsparcie :)
W związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika nasza szkoła realizuje ogólnopolski program „Szkoła Przyjaciół Kopernika”. W ramach programu uczniowie:
wykonali kartki urodzinowe dla Mikołaja Kopernika
wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Mikołaju Koperniku
wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie tematycznym o Mikołaju Koperniku i jego dorobku naukowym „Copernicus”
wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie “Spójrz w niebo jak Kopernik”
wzięli udział w Ogólnopolskim konkursie na pracę plastyczną „Postać Mikołaja Kopernika”
wykonali modele układu słonecznego
NAUKOWE FERIE Z KOPERNIKIEM W tym roku obchodzimy też 480. rocznicę śmierci wybitnego Polaka, którego grób znajduje się w archikatedrze we Fromborku. W tym mieście Mikołaj Kopernik przeżył 40 lat - tam tworzył, prowadził prace naukowe i przede wszystkim opracował przełomowe dzieło "O obrotach sfer niebieskich". Uczony bywał także w Elblągu, a przez kilka lat był mieszkańcem Olsztyna. Wydarzeniem, które ma uczcić 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma będzie Światowy Kongres Kopernikański. W dyskusjach nad życiem i twórczością Kopernika wezmą udział naukowcy z Polski i ze świata. Światowy Kongres Kopernikański rozpocznie się 19 lutego w Toruniu, potem w maju odbędzie się w Krakowie, w czerwcu w Olsztynie, a następnie - we wrześniu - ponownie w Toruniu. Rozpocznij swoją przygodę podróżując - poznawaj życie i działalność Kopernika. Zwiedzaj zabytkowe budowle pamiętające czasy wielkiego uczonego, poświęcone mu ekspozycje muzealne, obserwuj i poznawaj sekrety wszechświata w planetarium i obserwatoriach astronomicznych. https://szlakkopernikowski.pl/pl/wydarzenia
Skoro mamy karnawał, muszą być też bale karnawałowe. Pierwszy z nich już za nami. Dzieci z oddziałów przedszkolnych doskonale bawiły się dzisiaj w rytm skocznej muzyki oraz uczestnicząc w zabawach animacyjnych zorganizowanych przez rodziców. W kwestii stroju karnawałowego również nie zabrakło fantazji. Przedszkolaki wcieliły się w liczne postacie z bajek oraz kreskówek.Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.A wieczorem druga część imprezy karnawałowej dla pozostałych uczniów naszej szkoły, na którą serdecznie zapraszamy.
Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii :)
W ostatnim tygodniu uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej w Polesiu udali się na lodowisko w Płońsku, aby ćwiczyć swoje umiejętności jazdy na łyżwach oraz zintegrować się z grupą. Wyjazdy takie sprzyjają nie tylko integracji ale również zdrowemu stylowi życia i aktywności fizycznej.
Udział w projekcie „Dostępna Szkoła” pozwolił na podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej i pracowników niepedagogicznych szkoły. Od początku trwania projektu kadra i pracownicy Szkoły Podstawowej w Sarbiewie skorzystali z następujących szkoleń:
1. Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.
2. AAC - komunikacja alternatywna i wspierająca.
3. Nowe zadanie szkół i przedszkoli – wdrażanie modelu edukacji włączającej/otwartej z uwzględnieniem diagnozy funkcjonalnej.
4. Jak dostosować metody, formy i wymagania edukacyjne do potrzeb i możliwości uczniów - modelowe działania krok po kroku.
5. Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego - nowy kierunek polityki oświatowej państwa.
Projekt dał również możliwość podjęcia przez nauczycieli studiów podyplomowych oraz kursów kwalifikacyjnych w zakresie: Arteterapii, Mutyzmu Wybiórczego oraz Treningu Umiejętności Społecznych.
W ramach projektu "Dostępna szkoła", nasza szkoła otrzymała również schodołaz ułatwiający komunikację pomiędzy piętrami budynku. Urządzenie zostało przetestowane w ramach szkolenia kadry pedagogicznej i niepedagogicznej. Pozwoli ono na łatwą komunikację osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Badania nad ogólną kondycją zdrowia psychicznego oraz poziomem odczuwanego stresu wskazują, że ten stan uległ pogorszeniu w porównaniu z normą sprzed pandemii. Zwraca się uwagę na dominację zaburzeń codziennego funkcjonowania (radzenie sobie z obowiązkami, zadowolenie z wykonywanych zadań, symptomy somatyczne - bóle głowy, wyczerpanie, osłabienie, subiektywne złe samopoczucie, oraz odczuwanie niepokoju i problemy ze snem).
Na poprawę naszej kondycji psychicznej ma wpływ:
*podejmowanie aktywności fizycznej
*prawidłowa dieta i nawyki żywieniowe
*nasz stan zdrowia i styl życia
*dbanie o odpoczynek i relaks
*wsparcie najbliższych osób.
Więź z rodzicem to relacja dwustronna, która ma wpływ na zachowanie dziecka w ciągu całego życia. Wczesne bezpieczne doświadczenia więzi mają wpływ na późniejszy społeczny i emocjonalny rozwój dziecka poprzez oddziaływanie na: rozwój mózgu; sposób reagowania na doświadczane emocje; oczekiwania i sposób reagowania w bliskich relacjach. Film „Wielka Moc” – pierwsza w Polsce animowana produkcja opowiadająca o roli więzi w wychowaniu dzieci. Jako widzowie tego kilkuminutowego filmu odkrywamy trzy alternatywne wersje historii małego chłopca, który doświadcza w trudnej sytuacji różnych reakcji ze strony opiekunów. Poznajemy Roberta, jego rodziców oraz tajemnicze drzewo, które intryguje chłopca równie mocno, co przeraża. O tym, co z tego wyniknie i jakie przyniesie konsekwencje dla dalszego rozwoju Roberta, dowiemy się oglądając kolejne sceny animacji. Autorem animacji jest Marcin Nowrotek. Strona kampanii: www.wielkamoc.eu #wielkamoc #mocwsparcia #dziecko #rodzice #rodzicielstwo #rodzina #przywiązanie #psychology #psychologia #psychologiadziecka #psychologiamiłości #psychologiadziecka
Obecne wzorce żywieniowe promują coraz bardziej niezdrowy i niezrównoważony sposób odżywiania, którego najbardziej widoczną konsekwencją jest szybko rosnąca liczba osób z nadmierną masą ciała. W Europie, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2022 r. nadwaga i otyłość dotyka prawie 60% dorosłych i prawie co trzecie dziecko (29% chłopców i 27% dziewczynek). Również w Polsce od kilkudziesięciu lat obserwuje się dynamiczny wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości. Ostatnie doniesienia z 2020 r. wskazują, iż nadwagę miało 54,5% Polaków i częściej występuje ona u mężczyzn niż u kobiet (64,2% mężczyzn i 45,5% kobiet). Dodatkowo pandemia pogłębiła problem z utrzymaniem prawidłowej wagi. W czasie lockdownu niemal połowa badanych Polaków przytyła, a ich nawyki żywieniowe pogorszyły się, na co miały wpływ niekorzystne zmiany w stylu życia i w sposobie żywienia. Dlatego należy je skorygować, by zapobiec rozwojowi chorób, przedłużyć czas życia i poprawić jego jakość. To nie musi być od razu wielka zmiana. Trzeba jednak wykonać pierwszy krok w stronę zbilansowanej i zrównoważonej diety.
30 stycznia naszą szkołę odwiedziła grupa ZAELEKTRYZOWANI z przedstawieniem: „Poczuj chemię do fizyki”. Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników chemii i fizyki w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. Dzieci aktywnie uczestniczyły w pokazie. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel, metan), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Uczniowie mieli okazje zobaczyć poduszkowiec, który uniósł chętne osoby w powietrze. Eksperymenty wywołały u wielu uczniów uśmiech na twarzach, zwłaszcza ten w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika. Prowadzący dużo uwagi poświęcili bezpieczeństwu – Nie róbcie tego w domu! Więcej zdjęć dostępnych w galerii:)
W dniu 01.02.2023r. rozpoczynamy zapisy dzieci do przedszkola, oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. ks. M. K. Sarbiewskiego w Sarbiewie na rok szkolny 2023/2024. Karty zgłoszeniowe dostępne będą w sekretariacie szkoły. Można je również pobrać ze strony internetowej w zakładce Aktualności.
Zapisy trwać będą do 01.03.2023r.
Musimy pamiętać, że o długie i zdrowe życie trzeba zabiegać od najmłodszych lat. O ile ciężko nam zmienić nasze uwarunkowania biologiczne (genetykę, wiek), opiekę medyczną i środowisko, w jakim żyjemy, o tyle na swój własny styl życia wpływ mamy ogromny. To właśnie nawyki i zachowania w największym stopniu oddziałują na nasz stan zdrowia. Dbanie o zdrowie to nie tylko aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. Nie mniej ważna jest profilaktyka, czyli przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom i zagrożeniom. Tych niepożądanych zjawisk, zachowań i zagrożeń jest we współczesnym świecie bardzo wiele. Jak się przed nimi uchronić? Postaramy się zwrócić uwagę na niektóre działania profilaktyczne, które wdrożone w naszym życiu, pomogą nam zachować zdrowie i żyć dobrze.
Dbając o higienę osobistą, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
• Często, prawidłowo myj ręce.
• Myj zęby przez min. 2-3 minuty, przynajmniej 2 razy dziennie - rano po posiłku i wieczorem przed snem.
• Regularnie bierz prysznic/zażywaj kąpieli, zwróć uwagę na umycie włosów, skóry głowy i okolic intymnych.
• Oczyszczaj uszy z nadmiaru woskowiny w prawidłowy sposób.
• Nie pożyczaj i nie używaj cudzych przedmiotów osobistych, takich jak grzebień, szczotka, szczoteczka do zębów, ręcznik, gąbka do mycia, kosmetyki, obcinacz do paznokci, pilnik do paznokci, maszynka do golenia, golarka, używanej przez ciebie bielizny osobistej, butów itp.
• Codziennie zmieniaj bieliznę na czystą, często wymieniaj odzież, także tę, w której śpisz.
• Regularnie wymieniaj pościel i pierz ją w temperaturze min. 60 st. C.
• Często pierz i wymieniaj ręczniki na czyste.
• Wietrz codziennie pomieszczenia, w których przebywasz.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
W okresie wczesnego dzieciństwa (1-3 lat) należy stworzyć okazje do codziennej spontanicznej i nieograniczonej aktywności ruchowej w bezpiecznych i higienicznych warunkach oraz umożliwić zaspakajanie indywidualnych potrzeb ruchowych (“wyżycie się ruchowe”). Wskazane jest również zachęcanie do podejmowania samodzielnych prób wykonywania różnorodnych ćwiczeń fizycznych opartych na naturalnych ruchach (np. bieganie, skakanie, rzucanie itp.). Apeluje się o nieeksponowanie dzieci na oddziaływanie mediów ekranowych!
Dzieci w wieku przedszkolnym w przedziale wiekowym 4-6/7 lat powinny mieć zapewnioną możliwość zorganizowanej lub spontanicznej aktywności fizycznej o dowolnej intensywności minimum 180 minut dziennie. Rodzice powinni zachęcać i stwarzać dzieciom warunki do gier i zabaw ruchowych, wskazane jest umożliwianie im nowych doświadczeń ruchowych. Główną formą aktywności fizycznej dzieci przedszkolnych pozostaje zabawa. Dzieci nie powinny również przebywać więcej niż 60 min. dziennie w pozycji siedzącej, zalecane jest także ograniczenie czasu poświęcanego na korzystanie z mediów ekranowych do minimum, nie więcej niż 30-60 min. dziennie.
Rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6/7 - 11 lat) powinni zapewnić swoim pociechom minimum 60 minut zorganizowanej lub spontanicznej dziennej aktywności fizycznej, o umiarkowanym lub wysokim natężeniu. Większość dziennej aktywności fizycznej powinna mieć charakter aerobowy, tj. bieganie, jazda na rowerze, pływanie itp. Ważne jest zachęcanie do uczestnictwa w grach i zabawach ruchowych oraz sportach drużynowych. Ten etap rozwojowy ma duże znaczenie w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała, dlatego konieczne jest stosowanie profilaktyki wad postawy w szkole i w domu. Oznacza to m.in. zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłową postawę podczas siedzenia, niegarbienie się, odpowiedni dobór plecaka szkolnego, odpowiedni dobór ławki szkolnej i biurka/krzesła. Czas korzystania z mediów ekranowych nie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie 7 powinien przekraczać 120 min. dziennie, zaś typowe gry komputerowe powinny być zastępowane, jeśli to możliwe, tzw. aktywnymi grami wideo (active video games – AVGs), które niejako narzucają graczom obszerne ruchy całego ciała (kończyn górnych i dolnych, tułowia).
Dzieciom i młodzieży w okresie wczesnej adolescencji (11/12 - 17 lat) zaleca się, tak jak w poprzedniej grupie, minimum 60 minut zorganizowanej lub spontanicznej dziennej aktywności fizycznej, o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, przede wszystkim o charakterze aerobowym. Co najmniej 3 razy aktywność ta powinna mieć dużą intensywność, szczególnie ćwiczenia wzmacniające mięśnie i układ kostny.
Wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności, wraz z odpowiednią dietą i prowadzeniem higienicznego trybu życia, pozytywnie wpływa na nasz układ immunologiczny, wpływa na lepszy sen, poprawia wygląd.
Dziś odbyły się w naszej szkole troszeczkę spóźnione, ale bardzo wzruszające Jasełka w wykonaniu naszych najmłodszych dzieci. Mimo tego, że święta już za nami, dzieciaki wprowadziły nas w świąteczny nastrój i pozwoliły znowu poczuć magię świąt. Dziękujemy małym i dużym artystom, ich rodzicom oraz organizatorom Po więcej zdjęć zapraszamy do naszej galerii na spsarbiewo.edupage.org.
Powered by aSc EduPage